تاريخ : شنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۶ | 14:16 | نویسنده : سعید ذالی قره تکان

خارش پوست سر نشانه چيست؟

نمي‏دانيد چرا سرتان اينقدر به خارش مي‏افتد؟ خوب، ممکن است دچار يک ناراحتي پوستي مانند پسورياز يا التهاب سبوره‏اي سر همراه با وجود يک مخمّر شده باشيد که پوست را وادار به رشد سريعتر از معمول مي‏کند. اين رشد زياد به نوبه خود باعث رشد بيشتر سازواره‏هاي موجود بر روي آن مي‏شود که نتيجه آن خارش پوست است. از علل شايع ديگر، عدم مراقبت از مو و شپش سر را مي‏توان نام برد.

درمان خارش پوست سر

سر را به اندازه بشوييد

شستن بيش از حد سر با صابون يا شامپو نه تنها موها را خرد مي‏کند، بلکه چربي‏هاي لازم روي پوست را هم از بين مي‏برد که به خارش سر منجر مي‏گردد.

شامپوي مناسب مصرف کنيد

براي جلوگيري از پوسته شدن و خشک شدن پوست سر، که باعث خارش مي‏شود، بايد شامپوي داراي PH متناسب مصرف کنيد.

PH شامپو بايد بين 5/4 و 5/5 باشد. با استفاده از نوارهاي کاغذي نيتروزين مي‏توانيد PH شامپويتان را معلوم کنيد.

ضد حساسيت بخوريد

برخي داروهاي ضد حساسيت مورد استفاده در درمان آلرژي‏ها، حاوي مواد ضد خارش هم هستند که ممکن است خارش را تا مدتي تسکين دهد.

روغن زيتون بماليد

به نظر مي‏رسد که روغن زيتون اثر آرامش بخش بر برخي انواع خشکي و خارش پوست داشته باشد. قبل از شامپو زدن سر، کمي روغن زيتون گرم بر سر بماليد و ده دقيقه صبر کنيد.

نزد پزشک برويد

اگر بعد از يک هفته با انجام کارهاي مزبور خارش پوست سر از بين نرود، براي درمان با داروهاي قوي‏تر به پزشک مراجعه کنيد.

درمان پسورياز

شامپوهاي مخصوص بزنيد

استفاده از شامپوهاي قطراني در حالي که مو کثيف است، در برداشتن پوست مرده و رفع التهاب موجود در پسورياز مؤثر است. ظرف دو هفته بايد نتيجه مثبت بگيريد، در غير اين صورت نزد پزشک برويد.

کورتيزون بزنيد

اگر خارش سرِ ناشي از اگزما يا پسورياز بعد از شامپو زدن ادامه داشته باشد، استفاده از محلول يک درصد هيدروکورتيزون مؤثر است. اما پيشنهاد ما به شما اين است که قبل از هر کار با پزشک مشورت کنيد.

مراقبت از مو

گاهي ممکن است کاري را در مورد موهايتان انجام دهيد که دقيقاً نبايد مي‏کرديد؛ مثلاً مواد شيميايي مختلفي را به موهايتان زده‏ايد که باعث واکنش‏هاي آلرژيايي شده و التهاب و خارش ايجاد کرده است. يا شايد هم شامپوي نامناسبي براي شستن سر انتخاب کرده‏ايد. موارد زير را در مراقبت از موهايتان رعايت کنيد.

مواد شيميايي را اول امتحان کنيد

انواع رنگ مو، اغلب داراي مواد شيميايي هستند که از عوامل ايجاد خارش شديد و جوش زدن پوست سر است. يک بار تماس با آن براي ايجاد واکنش ايمني به مدت يک تا دو هفته کافي است. براي جلوگيري از اين واکنش آلرژيايي، رنگ مو را طبق دستور روي جعبه آن آزمايش کنيد.

مبارزه با شپش

خارش پوست سر ممکن است ناشي از وجود شپش در سر باشد. اين حشرات کوچک سوراخ‏هاي ريزي در پوست سر ايجاد کرده، خون را مي‏مکند و صدها بار توليد مثل مي‏کنند.

اگر فکر مي‏کنيد سر کودکتان شپش گذاشته است، بايد پيش از سرايت آن به ساير افراد خانواده، شپش‏ها را از بين ببريد.

شامپوي مخصوص بزنيد

انواعي از شامپوها حاوي موادي مثل هگزا کلريد گاما بنزن يا پرمترين هستند که توان کشتن شپش‏ها را دارند. بعد از کشتن شپش‏ها، تخم‏هاي آن‏ها را با شانه کردن از لاي موها خارج کنيد. اين درمان را بايد چندين بار تکرار کنيد، چون باقي مانده شپش يا تخم آن نسل جديدي را توليد مي‏کند.  • دانلود فیلم
  • دانلود نرم افزار
  • قالب وبلاگ